استانداری استان قم

مکان فعلی شما :>>استانداری استان قم
استانداری استان قم ۱۳۹۶-۱-۲۷ ۱۶:۰۳:۰۱ +۰۴:۳۰

Project Description

تاریخچه استانداری قم

شهر قم از دیرباز مأمن و مأوای شیعیان و دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) بوده است، به گونه ای که آن بزرگواران این شهر را آشیانه خویش نامیده اند(قم عشۜ آل محمد و مأوی شیعتهم).
راویان و محدثان بزرگی در این شهر زندگی می کرده اند و در میان طوائف راویان حدیث، نام قمیون همواره بلند آوازه بوده است.
شمع وجود کریمه اهل بیت (سلام الله علیها)، موجب گرمی جمع این محفل نورانی و دوام حضور شیعیان دلسوخته در این شهر بود تا آنکه به همت حضرت آیه الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی (ره) حوزه علمیه قم تأسیس و این شهر به مرکز علوم اسلامی و پایگاه علمی جهان اسلام تبدیل شد.
همین ویژگی ها سبب شد تا این شهر مقدس و مردم آن مورد غضب و نفرت دشمنان اسلام و تشیّع قرار گرفته و بارها مورد تاخت و تاز حکّام جور و یورش طوائف مهاجم قرار گیرد.
حضور امام خمینی (ره) نقطه عطفی در تاریخ پر شکوه قم پدید آورده و این شهر را به مرکز طغیان و عصیانگری بر علیه مظالم سیه رویان پهلوی مبدل نمود.بارقه های آغازین انقلاب شکوهمند اسلامی در این شهر با قیام ۱۵ خرداد در سال ۱۳۴۲ زده شد و پس از سالها تحمل شدائد در بهمن ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و قم به عنوان ام القرای جهان اسلام به جهانیان معرفی گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرمانداری شهرستان قم زیر نظر استانداری استان مرکزی و تهران فعالیت می کرده است.
با سفر مقام معظم رهبری حضرت آیه الله العظمی خامنه ای در سال ۱۳۷۴ به قم و توجهات ویژه معظم له به این خطه مقدمات تبدیل این شهرستان به استان فراهم شد و در آذر ماه سال ۱۳۷۴ استانداری قم ایجاد گردید.

هدایت به سایت استانداری قم

پروژه های انجام شده برای استانداری قم :